Faculty & Staff Directory

Lower School: (717) 801-3900 | Upper School: (717) 900-5001 | Email: info@yorkarcs.org

Administrative Staff:
Chief Executive Officer: Angela Sugarek
Executive Assistant: Tina Ziegler
Director of Curriculum & Instruction: Dawnmarie Ezzo 
Business Manager: Kevin Alvarnaz
Business Manager Assistant: Cynthia Lockard
Human Resources Manager: Oneida Berrios
Marketing & Development Coordinator: Kim Brenner-Zirkle
Federal Programs Coordinator: Tracy Zeiders
Technology Coordinator: Dan Seibert
Plant Manager: John Noel
Food Services Director: Jeannie Linnemans

Lower School Administrative Staff:
Head of School: David Goodwin
Assistant Head of School: Danielle Cobb
Administrative Assistant/Transportation Coordinator: Yailine Eshelman
PYP Coordinator: Brooke Bray
MYP Coordinator: Carol Alvarnaz
Receptionist: Linda Albright

Upper School Administrative Staff:
Head of School: Michael Lowe
Assistant Head of School: Jeremy Overlander
Administrative Assistant: TaTyana Abreu
Receptionist: Ivette Nelson

Lower School Instructional Staff:

Kindergarten
Teacher: Angela Tsoukalos-Lewis 
Instructional Assistant:
Teacher: Brooke Thoman 
Instructional Assistant: Dalita Paul
Teacher: Meaghan Gehret 
Instructional Assistant: Kilee Chambers
Teacher: Rebecca Frederick
Instructional Assistant: Angel Arkward

1st Grade
Teacher: Kelley Waninger
Instructional Assistant: Taylor Mohr
Teacher: Leanne Kohler
Instructional Assistant: Nicole Gottsch
Teacher: Jane Conrad
Instructional Assistant: Jessica Tate
Teacher: Diane Rittle
Instructional Assistant: Jeanette Schmidt

2nd Grade
Teacher: Keri Schmid
Instructional Assistant: Christopher Elliot
Teacher: Tracy Overlander
Instructional Assistant: Lori Wetcher
Teacher: Bomi Kim-Myers
Instructional Assistant: Morgan Fairchild

3rd Grade
Teacher: Amy Kerstetter
Instructional Assistant: Kayla Meyers
Teacher: Caitlyn Michael
Instructional Assistant: Sarah Nevin
Teacher: Lori Woods
Instructional Assistant: Sarolta Farkas

4th Grade
Teacher: Melissa Cook
Instructional Assistant: Raven Williams
Teacher: Elizabeth Gangloff
Instructional Assistant: Courtney Lanasa
Teacher: Wendy Sharpe
Instructional Assistant: Imani Studivant

5th Grade
Teacher: Matthew Bricker
Instructional Assistant: Jennifer Labonte
Teacher: Alicia Perez
Instructional Assistant:
Teacher: Whitney Frazier
Instructional Assistant: Conner McGirr

6th & 7th Grades
Math: Ashley Gettler
Science: Alina Henninger
Design: Tyler Kline
Language & Literature: Emily Reel
Individuals & Societies: Alan Neff
Language Acquisition: Kathleen Blum
Instructional Assistant: Kyle Ashby

Lower School Special Areas
Physical Education: Janel Kinard
Physical Education: Olivia Bair
Modern Music: Brent Gregory
Vocal Music: Lauren Rock
Band & Orchestra Director: Adam Michael
Art: Tanya Winters
Drama/Musical Theatre: Manuel Tellado
Librarian: Katie Catalano
Library Assistant: Christa Raught

Lower School Student Support
Student Support Coordinator: Aislinn Cunningham
School Counselor: Krystal Reese
School Nurse: Megan Halloran
Reading Teacher: Jane Ireland
Speech/Language: Lauren Rooney
Learning Support: Maxleen Gutierrez
Learning Support: Ashley Weaver
Learning Support: Kellie Thompson
Language Acquisition: Kimberly Nieves
Gifted & Talented: Stephanie Ferrell
ESL Instructor: Emily Chevalier
Instructional Assistant: Melissa Linsenbigler

Lower School Facility & Nutrition Services
Custodian: Stephan Bones
Custodian: Kellie Gibson
Cafeteria Cook/Cashier: Kelly Bloss
Cafeteria Cook/Cashier: Carla Brown
Cafeteria Cook/Assistant: Peggy Shearer
Cafeteria Assistant: Destiny Holland
Cafeteria Assistant: Ebony Williams

Upper School Instructional Staff & Student Support:
Math: Katherine Browe
Math: Rachel Why
Language & Literature: Laura Riggs
Language & Literature: Jacob Dunklebarger
Science: Megan Kutruff
Science: Roni Reed
Individuals & Societies: Brendon McGirr
Individuals & Societies: Diego Miranda
Design: Peter Shuey
Language Acquisition: Lacey Fedorko
Language Acquisition: Derik Bartrom
Drama/Musical Theatre: Manuel Tellado
Art: Rebecca Chester
Music: Brent Gregory
Physical Education: Amanda Laird
Library Media Specialist: Kate Gardner Daniels
Learning Support: Justine Picciotti
ESL Instructor: Emily Chevalier
Instructional Assistant: Janet Miller
Instructional Assistant: Brianna Smith
Instructional Assistant: Jacob Umberger
Instructional Assistant: April Becker
Instructional Assistant: Parrish Fells
School Counselor: Tiana Reid
Nurse: Marla Urey
D.E.W. Good Academy Cafe Manager: Heather Smith

Upper School Facility & Nutrition Services
Head Custodian: Doug Layer
Custodian: Brandon Busha
Head Cook: Regina Arnold
Cafeteria Assistant: Brenda Drayden
Cook/Cashier: Mildred Gerver